FA MAJÖR GAM NASIL ÇALINIR?

Majör gam nedir?

Belli kurallara göre sıralanan seslerin art arda gelmesi ile oluşan dizilere “gam” adı verilir. Gamlar ikiye ayrılır: Majör ve minör gamlar. Majör gamlar şu aralıklardan/tonlardan oluşmaktadır:

Aralıklar / B2 B2 K2 B2 B2 B2 K2. (K2: Küçük ikili, B2: Büyük ikili)

Tonlar / T T Y T T T Y. (T: Tam, Y: Yarım)

Fa Majör gam hangi seslerden oluşur ve nasıl çalınır?

Fa notasından başlayıp sonraki fa notasına kadar olan seslerin yukarıda belirtilen kurallara göre sıralanmasıyla oluşan bu dizide, si bemol işareti vardır.

Fa Majör gamı, fa-sol-la-sib-do-re-mi-fa notalarından oluşur.

Sol el için kullanılan parmak numaraları, Do Majör parmak numaraları ile aynıdır:

Sol el > 5 4 3 2 1 3 2 1

Sağ elde ise si bemol’e birinci parmak gelmeyeceğinden dolayı parmak numaraları değişmektedir.

Sağ el > 1 2 3 4 1 2 3 4

(Sağ elin parmak numaraları farklı olduğundan dolayı iyice çalışılmalı ve oturtulmalıdır. İki elin birleştirilmesi için acele edilmemelidir.)

Gam çalışırken dikkat edilmesi gereken konular

  • El pozisyonu: El pozisyonu merkezi olmalı; el, tuşların ne ucunda ne de dibinde tutulmalıdır. Her parmak, elin doğal pozisyonu göz önünde bulundurularak, tuş üzerinde basması gerektiği yere yerleştirilmelidir. Daha fazla bilgi için https://www.bilgesukaraca.com.tr/piyanoda-el-pozisyonu/
  • Parmak numaraları: Gamın parmak numaralarına kesinlikle uyulmalıdır. Numaraları oturtmak için iki el ayrı çalışılabilir.
  • Başparmak geçişleri: Sonrasında gelen parmak tuşa bastığında, başparmak üçüncü parmağın altından geçmek için hareketine başlamalıdır. Alttan (3-1 ve 4-1 geçişleri) veya üstten (1-3 ve 1-4 geçişleri) parmak geçişlerinde hareketi gerçekleştiren parmağın klavyede kendi yerine konması önemlidir. Daha fazla bilgi için https://www.bilgesukaraca.com.tr/piyanoda-basparmagi-kuvvetlendirmek-icin-etkili-calisma-yontemleri/
Çalışma yöntemi önerileri için bknz. https://www.bilgesukaraca.com.tr/gam-calisma-yontemleri/
Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.