SOL MAJÖR GAM NASIL ÇALINIR?

Majör gam nedir?

Belli kurallara göre sıralanan seslerin art arda gelmesi ile oluşan dizilere “gam” adı verilir. Gamlar ikiye ayrılır: Majör ve minör gamlar. Majör gamlar şu aralıklardan/tonlardan oluşmaktadır:

Aralıklar / B2 B2 K2 B2 B2 B2 K2. (K2: Küçük ikili, B2: Büyük ikili)

Tonlar / T T Y T T T Y. (T: Tam, Y: Yarım)

Sol Majör gam hangi seslerden oluşur ve nasıl çalınır?

Sol sesinden başlayıp sonraki sol sesine kadar olan notaların yukarıda belirtilen kurallara göre sıralanmasıyla oluşan bu dizide fa diyez işareti vardır.

Sol-la-si-do-re-mi-fa#-sol notalarından oluşur.

Sol Majör gamını çalarken Do Majör parmak numaralarını kullanıyoruz:

Sağ el > 1 2 3 1 2 3 4 5 (Bir oktav)

Sağ el > 1 2 3 1 2 3 4 1 2 3 1 2 3 4 5 (İki oktav)

***

Sol el > 5 4 3 2 1 3 2 1 (Bir oktav)

Sol el > 5 4 3 2 1 3 2 1 4 3 2 1 3 2 1 (İki oktav)

(İki el ayrı oturtulduktan sonra, simetrik çalışmalıdır. Paralel çalışa, çalışma yöntemleri uygulandıktan sonra geçilmelidir.)

Gam çalışırken dikkat edilmesi gereken konular

El pozisyonu: El pozisyonu merkezi olmalı; el, tuşların ne ucunda ne de dibinde tutulmalıdır. Her parmak, elin doğal pozisyonu göz önünde bulundurularak, tuş üzerinde basması gerektiği yere yerleştirilmelidir. Daha fazla bilgi için bknz. https://www.bilgesukaraca.com.tr/piyanoda-el-pozisyonu/
Parmak numaraları: Gamın parmak numaralarına kesinlikle uyulmalıdır. Numaraları oturtmak için iki el ayrı çalışılabilir.
Başparmak geçişleri: Sonrasında gelen parmak tuşa bastığında, başparmak üçüncü parmağın altından geçmek için hareketine başlamalıdır. Alttan (3-1 ve 4-1 geçişleri) veya üstten (1-3 ve 1-4 geçişleri) parmak geçişlerinde hareketi gerçekleştiren parmağın klavyede kendi yerine konması önemlidir. Daha fazla bilgi için bknz. https://www.bilgesukaraca.com.tr/piyanoda-basparmagi-kuvvetlendirmek-icin-etkili-calisma-yontemleri/
Çalışma yöntemi önerileri için bknz. https://www.bilgesukaraca.com.tr/gam-calisma-yontemleri/

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.