PİYANODA PARMAK NUMARALARI

Piyanoda bir eser çalarken parmak numaraları büyük önem taşımaktadır. Kullanılan parmağın özenle seçilmesi ve elde edilmek istenen tınıyı ortaya çıkaracak özellikte olması gerekmektedir.

Parmak seçimi her icracıya göre değişmektedir. Farklı edisyonlarda aynı pasaj için farklı parmak numaralarına rastlanabilmektedir. Her ne kadar parmak seçimi icracıya kalmış olsa da parmak numaraları her zaman aynıdır.

Peki parmaklarımızın numaralandırılması ne şekildedir? 🙂 Gelin birlikte bakalım…

Parmak numaralarını oturtmanın en kolay yöntemi şu şekildedir:

İki elimizi, parmaklarımız birbirine denk gelecek şekilde birleştiriyoruz.

Başparmaklarımız birinci; işaret parmaklarımız ikinci; orta parmaklarımız üçüncü; yüzük parmaklarımız dördüncü ve serçe parmaklarımız beşinci parmaklar oluyor.

Ellerimizi piyanoya yerleştirdiğimizde de bu sıra değişmiyor. Piyano eğitiminin başlangıç aşamasında sıkça rastlanan sorunlardan birisi, do-re-mi-fa-sol beşli pozisyonunda do’ya denk gelen parmağın birinci parmak olarak algılanmasıdır. 🙁 Buna kesinlikle dikkat edilmeli ve piyanoya yerleştirildiğinde parmak numaralarının simetrik düzende olduğu akılda tutulmalıdır.

İyi çalışmalar 🙂

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.